Jak przechowywać basen ogrodowy w zimie

Aby basen posłużył nam przez wiele lat, musimy odpowiednio go zabezpieczyć. Przechowywanie basenu jest jedną z najważniejszych czynności, o jaką musimy się zatroszczyć. Przede wszystkim pamiętajmy o zaleceniach producenta. Przeczytajmy instrukcję obsługi. Zalecenia tam opisane są bardzo ważne. W zależności od tego, jaki basen posiadamy, będą one inne.

Baseny stelażowe i rozporowe marki INTEX

Baseny marki INTEX należy koniecznie schować na zimę. Są to baseny tymczasowe. Opróżniamy wodę ze zbiornika, aby zamarznięta nie uszkodziła basenu. Znajduje się w nim zawór spustowy, przez który możemy to zrobić. Czyścimy basen miękką ścierką lub gąbką. Pamiętajmy, aby używać tylko dedykowanych środków chemicznych. Osuszamy dokładnie basen, aby nie pojawiły się pleśń i grzyb. Następnie składamy basen – postępujemy wg instrukcji, ale w odwrotnej kolejności. Należy zwinąć basen, a nie składać. W miejscach zagięcia mogą pojawić się dziury. Nie ruszajmy basenu, gdy jest niska temperatura. Powłoka może wtedy popękać. Schowajmy basen do garażu lub innego pomieszczenia.

Przechowywanie basenów całorocznych

W przeciwieństwie do basenów Intex, baseny całoroczne zostawiamy z wodą. Nie zostawiamy jednak basenu pełnego wody. Musi sięgać 15 cm poniżej skimmera. Wlej do wody preparat Anty Alg. Zamieszaj wodę pompą filtrującą. Zapobiega to powstawaniu glonów i bakterii. Wrzuć do basenu duże pojemniki. Mogą to być plastikowe butelki. Zapobiega to tworzeniu się tafli lodu. Przykryj basen pokrywą. Pompę i filtr opróżnij z wody. Przechowuj w suchym i ciepłym miejscu. Na przełomie marca i kwietnia sprawdź stan wody. Warto zmierzyć poziom pH i w razie czego wyrównac za pompca środków do regulacji ph. Dodać chlor i przefiltrować wodę, oraz środek na zimę i algen.
Dodatkowo należy zakupić pływaki zimowe, oraz poduszki zimowe.