• Najczęściej zadawane pytania

1. Uszkodzenie przesyłki

 PAMIĘTAJ!

Kwitując odebranie przesyłki przyjmujesz przesyłkę bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Sprawdź zatem stan opakowania i zawartości. Jeżeli zauwazysz uszkodzenia - wypełnij wraz z kurierem protokół szkody. 

Jeśli jednak z jakichś powodów tego nie zrobiłeś a po odjeździe kuriera zauważysz uszkodzenia, skontaktuj się (do 7 dni) z kurierem dostarczającym Twoją przesyłkę, który ma obowiązek wrócić i spisać protokół szkody. 

BARDZO WAŻNE!

Bądż uważny przy sporządzaniu dokumentu. Dokladnie sprawdź, czy wszystkie pola sa prawidłowo wypełnione i są zgodne z prawdą.

Zwróć uwagę na to, czy uszkodzeniu uległo też opakowanie zewnętrzne. 

W przypadku, gdy nie zauważaz uszkodzeń produktu ale widzisz uszkodzenia opakowania (karton, folia) również spisz protokół - w trakcie użytkowania produktu może okazać się, że nie działa on prawidłowo mimo nieiwdocznych gołym okiem wad!

 Prawidłowo spisany dokument potwierdź podpisem. Następnie prześlij jego skan oraz zdjęcia uszkodzenia i opakowania na  biuro@dobrebaseny.pl

2. Dlaczego warto wybrać basen marki INTEX?

Przed wyborem marki naszego basenu najczęściej zastanawiamy się nad rozmiarem, rodzajem konstrukcji oraz kwotą, jaką możemy przeznaczyć na ten cel. Sam wybór producenta ma dla nas często znaczenie drugorzędne. Wybór marki jest jednak ważną kwestią podczas szukania odpowiedniego basenu ogrodowego. Nie polecamy wybierania produktów, które wytwarzają firmy nieznane na rynku. Tylko producenci o ugruntowanej pozycji wykorzystują wytrzymałe materiały, ponieważ posiadają odpowiednie fundusze na ich testowanie. Pozorna oszczędność na nic się zda, jeśli tani basen rozpadnie się nam przed upływem jednego sezonu. Poza tym nie wszyscy „niszowi” producenci oferują komplet akcesoriów do swoich produktów, więc problematyczne może być później dobranie pompy filtrującej czy chociażby pokrywy do takiego basenu. Z basenami firmy Intex nie ma tego problemu, ponieważ zapewnia ona kompleksowe wyposażenie swoich basenów.

BASENY DMUCHANE

3. Jak przygotować basen do użytku?

Najpierw należy przygotować powierzchnię, na której będzie leżał basen. Powierzchnia powinna być równa, wypoziomowana i zbita. Wszystkie ostre przedmioty muszą być usunięte. Najlepiej podłożyć matę pod basen przed rozłożeniem, co dodatkowo ochroni go przed przebiciem. Kiedy powierzchnia będzie już odpowiednio przygotowana napompuj basen za pomocą pompki. Następnie wlej wodę. Basen gotowy jest do użytku.

4. Jaki basen dmuchany wybrać dla dziecka?

Podstawowym parametrem, jakim należy się kierować przy wyborze basenu dla dziecka jest jego wiek oraz wzrost. Dla najmłodszych (2-3 lata), najbardziej odpowiednim basenem będzie basen z dmuchanymi bokami, dnem oraz dodatkowym daszkiem nad basenem. Dmuchane miękkie dno i boki chronią dziecko przed urazami, natomiast daszek przed silnym działaniem promieni słonecznych. Można dokupić szeroko dostępne akcesoria: piłeczki, zwierzątka, pływaczki.

Dla starszych – kilkuletnich dzieci – odpowiednie będą większe baseny dmuchane z płaskim dnem lub dmuchane place zabaw. Dla dzieci 7-8-letnich i starszych dobrym wyborem będą już baseny rozporowe. Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać dziecka w basenie bez dozoru osoby dorosłej.

5. Jak naprawić dziurę w basenie?

Do każdego zakupionego basenu dołączono łatkę naprawczą. Należy ją nakleić na suchą, oczyszczoną powierzchnię. Jeżeli w swoim basenie zauważysz więcej dziurek, można dokupić zestaw naprawczy do klejenia na sucho. Nowością w naszej ofercie jest łatka do klejenia na mokro. W ten sposób możesz nakleić łatkę na wewnętrzną stronę ściany, unikając wylewania wody z basenu.

6. Jak utrzymać czystą wodę w basenie dmuchanym?

Jeżeli poszukujesz basenu dla dzieci, to pamiętaj, żeby woda w basenie była czysta. Jeżeli basen dmuchany jest większy i nie chcesz wymieniać wody codziennie, dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca i okrywanie nim basenu.

Do oczyszczania wody z liści i innych śmieci służą specjalne podbieraki. Dostępne są też preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody. Rozwiązania chemiczne rzadko kiedy jednak stosuje się w przypadku basenów dmuchanych.

BASENY 

7. Czym są baseny ogrodowe serii Prism?

Model Prism to propozycja Intex na rok 2017. Dla wielbicieli letniego wypoczynku pod słońcem to basen, który zamieni przydomowy ogród we wspaniałe miejsce wakacyjnego relaksu.

Jakie nowości oferują baseny ogrodowe Prism? Producent zadbał o świeży, atrakcyjny wygląd. Estetyczny, błękitno-szary kolor basenu doda przestrzeni wypoczynkowej unikalnego charakteru. Nowoczesne wzornictwo najnowszej propozycji Intex uzupełnia fantastyczna, kafelkowa mozaika, jaką ozdobiono wnętrze basenu.

Wizualne innowacje objęły ponadto metalowy stelaż, nadający produktowi Intex wyjątkową wytrzymałość i stabilność. Biały kolor szkieletu konstrukcji wraz z barwą zbiornika tworzą harmonijną całość, dzięki czemu Prism jest wyjątkowym przykładem na to, że basen ogrodowy może być pierwszorzędnym wzorem designu.

Nowość od Intex to nie tylko atrakcyjny wygląd. Prezentowany basen to wszystkie zalety cieszącej się popularnością serii basenów ogrodowych Metal i Ultra Frame, czyli optymalne, dopasowane do potrzeb rozmiary, stelaż zabezpieczony przed korozją oraz mocny, odporny na przebicie materiał PVC.

8. Czym są baseny rozporowe?

Basen rozporowy Intex wykonuje się z 3 - warstwowego PCV i poliestru. W górnej części basenu znajduje się napełniany powietrzem kołnierz, który zawsze ma inną średnicę niż najszersze boki basenu. Dzięki dmuchanemu kołnierzowi brzeg basenu dostosowuje się do wysokości lustra wody. Sposób rozkładania basenu rozporowego jest bardzo łatwy – woda, którą napełniasz basen, wywiera ciśnienie na ściany basenu, nadając im jednocześnie kształt oraz sztywność. Występują dwie wersje basenów rozporowych: przyjmujące kształt koła oraz te, które przyjmują kształt owalny. Mniejsze baseny rozporowe polecane są szczególnie dzieciom, ponieważ miękkie boki chronią przed ewentualnymi urazami.

9. Czym są baseny stelażowe?

Baseny stelażowe są zbudowane ze ścianek usztywnionych metalową konstrukcją, zwanych stelażem, oraz z wypełnienia PCV. Elementy konstrukcyjne wykonane są z najwyższej jakości stali odpornej na korozję oraz inne szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Dodatkowym atutem całej konstrukcji jest łatwy montaż. Wszystkie belki i trójniki łączy się ze sobą bolcami lub sprężynowymi zatyczkami. Wykonane z wytrzymałego tworzywa baseny stelażowe zapewniają użytkownikom więcej przestrzeni do pływania. Występują w odmianach okrągłych lub prostokątnych. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór basenów stelażowych w rozmiarach od 305 cm do 732 cm średnicy oraz 76 com do 132 cm wysokości w basenach okrągłych oraz od 220x150 cm aż do 450x220 cm w basenach prostokątnych.

10. Czym są baseny Ultra?

Baseny Intex Ultra Frame są niezwykle wytrzymałe i mogą służyć wiele sezonów dzięki trwałemu poszyciu z trzech warstw polipropylenowych. Dwie z nich stanowi sztywny winyl o zwiększonej grubości. Materiał nie rozciąga się pod wpływem naporu wody czy działania promieni słonecznych. Jest do tego bezpieczny oraz oferuje możliwość swobodnego pływania dzięki głębokości. Większość basenów tego typu ma dodatkowe akcesoria w komplecie.

Te unikalne modele basenów występują w naszej ofercie w kształcie koła i prostokąta.  Są  łatwe do rozstawienia i nie wymagają do tego żadnych narzędzi. Wszystkie belki i trójniki łączy się ze sobą bolcami lub sprężynowymi zatyczkami.

Baseny te są gotowe do napełnienia wodą w czasie krótszym niż 45 minut, co sprawia że można bardzo łatwo i szybko umieścić basen w dogodnej lokalizacji każdego lata. Bogata oferta rozmiarów pozwala używać basenu zarówno do nauki pływania, jak i relaksu w wodzie całej rodziny.

11. Jaka jest różnica między basenem rozporowym, stelażowym a Ultra?

Jeżeli zastanawiasz się, który basen wybrać; rozporowy, stelażowy czy ultra,  musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, czy basen będzie służył do odpoczynku wyłącznie osobom dorosłym, czy również dzieciom do zabawy. Ważne jest także to, jaką przestrzenią dysponujesz. Baseny rozporowe są nieco mniejsze niż stelażowe, a ich konstrukcja jest słabsza. Natomiast można zainstalować je nawet w niewielkim ogrodzie. Ponadto, baseny rozporowe wykonane są z miękkich materiałów, z gumy i winylu, dzięki czemu są bezpieczne dla najmłodszych. Baseny stelażowe charakteryzują się nieco większą powierzchnią. Dzięki stalowym rurkom usztywniającym ściany, są bardziej stabilne. Jednak najwyższy poziom wytrzymałości to baseny ultra. Ich ściany są sztywne i niezwykle stabilne. Baseny te są gwarancją trwałości przez wiele sezonów. Takie baseny to również zdecydowanie większa powierzchnia. Można pozwolić sobie w nich nie tylko na relaks, ale też na nurkowanie oraz pływanie.

12. Jak przygotować podłoże pod basen?

1.) Wybór podłoża

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego basenu będzie trawa, kostka brukowa i drobny piasek płukany. Zdecydowanie odradzamy stawianie basenu na glinie, kamieniach i asfalcie. Glina jest za miękka i może zatrzymać opad deszczu, kamienie za ostre i dno basenu może się przetrzeć lub nawet przebić, asfalt z kolei przy wysokich temperaturach topi się i przykleja.

2.) Poziomowanie

Należy wypoziomować podłoże - inaczej basen może się pochylić na jedną ze stron. Szczególnie wrażliwe są na to baseny rozporowe. Używamy do tego długiej deski, której długość równa jest rozmiarowi basenu. Kładziemy ją w miejscu gdzie ma stać basen i stawiamy na nią poziomicę. Powtarzamy czynność przesuwając deskę z poziomicą w różne kierunki tak jak wskazówki zegara. Zamiast deski można od razu użyć długiej poziomicy.

3.) Dodatkowe zabezpieczenie

Rozkładając nieckę basenu należy ją położyć na czymś co osłoni dno basenu. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalna mata pod basen o odpowiednich rozmiarach. Natomiast jeśli chcemy odizolować dno od podłoża wtedy możemy wybrać specjalne puzzle piankowe, które są grubsze i miękkie, a dodatkowo woda w basenie będzie cieplejsza. Nocą od spodu basen nie będzie oddawał ciepła do ziemi. 

 13. Jak rozłożyć basen?

W basenie rozporowym najpierw rozkładamy starannie dno na równym terenie, na trawniku lub wypoziomowanym skrawku ziemi (nigdy na spadkach terenu), następnie napełniamy powietrzem kołnierz (rodzaj brzegów basenu), po czym wlewamy wodę, która napierając na materiał unosi kołnierz oraz ścianki ku górze.

Aby zmontować basen stelażowy, nie potrzebujesz pompki, w przeciwieństwie do modeli rozporowych. Montaż basenu stelażowego polega na złożeniu metalowego szkieletu. Cały proces nie stanowi problemu nawet dla nowicjuszy. Dołączona do zestawu czytelna i prosta instrukcja opisuje dokładnie, krok po kroku, jak złożyć stelaż basenu. Warto także uważnie obejrzeć film instruktażowy na płycie DVD, którą również znajdziesz w komplecie. Na sam koniec pozostaje jeszcze wpuszczenie wody do Twojego stelażowego basenu. Jednak nie napełniaj go od razu w całości – najpierw sprawdź, czy na pewno grunt, na którym go rozstawiłeś, jest idealnie płaski. W tym celu wodę nalej na ok. 2-3 cm. Jeżeli wszystko gra, możesz kontynuować do punktu ok. 10 cm poniżej górnej krawędzi basenu.

14. Jakich akcesoriów potrzebujesz aby zadbać o basen?

Posiadanie basenu wiąże się wieloma czynnościami, które należy wykonać, by mógł służyć przez wiele lat.  W tym celu potrzebne będą dodatkowe akcesoria, które pomogą Ci zadbać o basen:

  • mata pod basen
  • pokrywa basenowa
  • pompa filtrująca
  • chemia basenowa
  • zestaw czyszczący
  • drabinka (opcjonalnie)
  • mata solarna (opcjonalnie)

15. Jak obliczyć objętość wody w basenie?

Obliczenie objętości basenu jest istotne, jeśli chodzi o prawidłowe dawkowanie środków chemicznych. Nasza mała ściąga pomoże Ci szybko przeliczyć, np. ile sztuk tabletek multifunkcyjnych będziesz potrzebować (przypominamy: 2-3 tabletki na 10m3 wody).

1 l = 0,001 m3

1000 l = 1m3

Pojemność basenu powinna być także podana na opakowaniu oraz w instrukcji basenu.

16. Jak przygotować basen do zimy?

1) Wylewamy wodę ze zbiornika. Używamy do tego zaworu spustowego umieszczonego przy dnie basenu na ścianie bocznej. Zamarznięta woda może uszkodzić materiał zbiornika, który popęka.

2) Dokładnie czyścimy powierzchnię basenu. Wystarczy do tego zwykła gąbka i letnia woda. Jeśli dno jest zazielenione myjemy basen pod bieżącą wodą. Nigdy nie używamy myjek ciśnieniowych ani detergentów. Dopuszczalne są tylko specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia niecek basenowych.

3) Następnie należy starannie osuszyć basen. Bawełniana ścierka idealnie się do tego nadaje. Szczególną uwagę należy zwrócić na zgrzewy i połączenia ścian bocznych z dnem. W tych miejscach lubi się zbierać wilgoć. Dokładnie wycierając nasz basen wyeliminowujemy ryzyko pojawienia się pleśni, grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów.

4) Demontujemy basen, czyli postępujemy według odwrotnej kolejności niż podczas montażu.

5) Ważne: można zwinąć basen, ale nie składamy go jak kartę papieru. Przy niskiej temperaturze w miejscach gdzie były zagięcia mogą pojawić się malutkie dziurki.

6) Basen przechowujemy złożony wewnątrz budynku. Musi to być pomieszczenie z dodatnią temperaturą. ­Garaż albo inne pomieszczenie gospodarcze będą do tego celu idealne. Warto owinąć basen folią, aby odizolować go od innych przedmiotów. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zera, nie dotykaj basenu! Przemarznięty materiał PVC może popękać.

SPA JACUZZI INTEX

17. Czym są baseny SPA INTEX?

Baseny SPA to ekskluzywna linia basenów, która posiada nowoczesny elegancki design. To nowość na polskim rynku. Zapewnia komfort, prywatność i najwyższą higienę użytkowania.To produkt, który zapewni Ci chwile niczym niezakłóconego relaksu. W naszym mobilnym jacuzzi można nawet po najcięższym dniu szybko się odprężyć i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. W zależności od modelu PureSpa jest odpowiednie dla 4 lub 6 osób.

18. Jakie są zalety zdrowotne SPA?

Jacuzzi wielu osobom kojarzy się z przyjemnością. I słusznie. 10-15-minutowa kąpiel w ciepłej (ok. 40 stopni Celsjusza) wodzie z bąbelkami znakomicie niweluje stres i relaksuje, a przy tym pozytywnie wpływa na krążenie krwi, rozluźnia mięśnie, wygrzewa stawy, poprawia stan skóry i przyspiesza przemianę materii.

19. Z jakiego materiału jest zrobiony basen SPA?

Produkt został wykonany z laminowanego materiału PVC, którego trójwarstwowa struktura gwarantuje bezpieczeństwo oraz odporność na uszkodzenia. Stabilność konstrukcji zapewnia innowacyjny system komór powietrznych opartych na technologii FIBER-TECH ™. Trójwarstwowe ściany dodatkowo wzmocnione od wewnątrz nie uginają się pod ciężarem wody i można na nich swobodnie usiąść.

AKCESORIA BASENOWE

20. Jak wymienić filtr kartuszowy w pompie? 

Gdy pompa filtrująca pracuje przez wiele godzin, konieczne stanie się wyczyszczenie jej filtra. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim urządzenie należy odłączyć od zasilania. Po zdjęciu pierścienia obudowy filtra, a następnie pokrywy można go wyciągnąć. Zwróć uwagę, czy we wnętrzu urządzenia także znajdują się jakieś zanieczyszczenia – jeżeli tak konieczne będzie ich spłukanie. Sam wkład wystarczy umyć pod bieżącą wodą. Polecamy również specjalny Oczyszczacz do filtrów. Gdy filtr jest mocno zniszczony trzeba go wymienić. Producent zaleca robić to raz na 2 tygodnie, ale z doświadczenia wiemy, że nie ma jednej reguły. Są filtry, które spokojnie wytrzymają miesiąc, a są i takie, które po tygodniu trzeba zastąpić nowym.

Aby woda nie wlewała się do pompy podczas wymiany filtra należy podnieść urządzenie powyżej poziomu wody basenowej. Następnie zakręcić wieczko oraz odstawić je z powrotem na ziemię. Chwila przerwy – w tym czasie rury wypełnią się wodą. Wówczas wystarczy odpowietrzyć pompę poprzez delikatne odkręcenie odpowietrznika (do momentu aż pokaże się woda) a następnie zakręcić odpowietrznik. Na koniec włączamy pompę i sprawdzamy, czy działa poprawnie.

Typ filtra

Kod

Średnica (cm)

Wysokość (cm)

Średnica otworu

Typ H

29007

10,7

9

 

Typ A

29000

10,7

20

4,9

 

21. Jakie są urządzenia do podgrzewania wody?

1) Kula solarna  Podobny obraz

  • Wymiary kuli: 57 x 57 x 26 cm
  • Przyłącze: 38/32 mm 
  • W przypadku pompy o przyłaczach 38 mm należy dokupić 2x adpater B
  • Wymagania dot. pompy: min. 2.000 L/h
  • Maksymalna wydajność na 1 kulę: 7.500 – 8.000 litrów
  • Wymiary opakowania: 60 x 60 x 30 cm
  • Waga opakowania: 10,5 kg
  • Podniesienie temperatury max 3 stopnie
  • Istnieje możliwość łączenia szeregowego kilku sztuk 
  • w zestawie nóżki w celu ustalenia optymalnego kąta do słońca

 

 2) Panel solarny   Znalezione obrazy dla zapytania panel solarny do basenu

 

  • Rozmiar: 102 x 89 x 12 cm

  • Przyłącza 32 mm

  • W przypadku przyłączy pompy 38 mm naley dokupić adapter B i adapter A

  • Wymagana pompa o przepustowości co najmniej 4500 l / h

  • Minimalna wydajność pompy przy montażu panelu na dachu to 8 000 l/h

  • Wielkość opakowania: 103 x 95 x 50 cm

  • Waga 9,5 kg

  • Podniesienie temperatury 4-6 stopni

  • Istnieje możliwość szeregwego kilku sztuk

  • w zestawie nóżki w celu ustalenia optymalnego kąta do słońca

3)  Mata solarna duża  Panel słoneczny do ogrzewania wody w basenie

  • przyłącze 32 mm

  • w przypadku przyłacza pompy 38 mm potrzebny jest 2x adapter B

  • wymagana pompa o wydajności 4000 litrów na godzinę

  • wymiary opakowania: 70 x 30 x 30 cm

  • waga: 9 kg
  • 6,1m x 0,74m
  • podniesienie temperatury 3-5 stopni
  • Istnieje możliwość łączenia szeregowego kilku sztuk

4) Mata solarna intex  Intex verwarming voor een Intex zwembad

  • Rozmiar: 120 x 120 cm
  • Efektywny obszar: 100 x 100 cm
  • Minimalna wydajność pompy: 1250 litrów na godzinę
  • Maksymalny przepływ: 7570 litrów na godzinę
  • Maksymalna wielkość basenu: 30000 litrów
  • Przyłącze węża: 32 mm, 38 mm (adapter w zestawie)
  • Podniesienie temperatury 3-5 stopni
  • Istnieje możliwość łączenia szeregowego kilku sztuk
 
5) Pompa ciepła       Znalezione obrazy dla zapytania pompa ciepła do basenu orilux   
 
Pompa Orilux  Pompa 3,6 kw Pompa 5 kw     Pompa 7,5 kw    Pompa 9,6 kw  Pompa 11,5 kw 
Pojemność basenu do 15 000 l do 25 000 l do 30 000 l do 45 000 l do 55 000 l
Identyfikator   EL011941   EL011972  EL011973   EL011974  EL011975
Napięcie  220-240V/50Hz  220-240V/50Hz   220-240V/50Hz   220-240V/50Hz   220-240V/50Hz 
Pobór mocy kW 0,66   0,86   1,51  1,51  1,8 
Średnica przyłączy  50mm   50mm   50mm   50mm   50mm 
Masa netto / brutto (kg)  31/36  35/40   49  63  68
Zalecany przepływ wody:  2.000 - 3.000  3.000 - 4.000  3.000 - 4.000    4.000 - 6.000  4.000 - 6.000 
Wymiary opakowania  73 x 34,5 x 54,5 cm  83.5 x 34.5 x 54,5 cm  88 x 36,5 x 60 cm  100,4 x 36,5 x 70 cm   104 x 36,5 x 70 cm 
Wymagane akcesoria  bypass  bypass  bypass  bypass  bypass
 
Jeżeli posiadasz pompę piaskową o przyłączach śr 38 mm należy dokupić adapter 50-38 mm
 
6) Pokrywa solarna        Intex Solar Cover voor een Intex zwembad
 
  • Solarne nakrycia na basen chronią przed zabrudzeniami oraz nagrzewają wodę wykorzystując energię słoneczną. 
  • Jest to tani i skuteczny sposób na utrzymanie wyższej temperatury wody w basenie. 
  • Pokrywa solarna nie tylko nagrzewa wodę lecz również zatrzymuje ciepło przez noc. 
  • Dzięki niej woda nie wychładza się. 
  • Taką pokrywę kładziemy na lustro wody, a słońce zrobi resztę. 
  • Tak samo jak w przypadku zwykłych przykryć należy dobrać średnicę pokrywy solarnej do rozmiaru basenu ogrodowego.

22. Jaką ilość piasku potrzeba do pompy piaskowej Intex?

Ilość piasku, jaką potrzeba jest zależna od rodzaju pompy.

Zalecenia producenta przy stosowaniu piasku przedstawiamy w tabeli poniżej

Rodzaj pompy

Ilość piasku krzemionkowego   Ilość piasku szklarskiego
Pompa 4m3  28644GS  12 kg  8,5 kg
Pompa 6m3  28646GS  23 kg  16 kg
Pompa 8m3  28648GS  35 kg  25 kg
Pompa 10m3  28652GS  55 kg  38 kg

 

W przypadku filtrów piaskowych producenci zalecają wymianę w dość różnorodnych okresach czasowych, ale przyjmuje się, że po drugim sezonie używania takiego filtra na trzeci warto już wsypać nowy piasek i przy okazji dobrze oczyścić cały filtr. Piasek szklarski wymienia się nawet do 80% rzadziej.

23. Jakie są koszty eksploatacji pomp ciepła do basenu?

Koszty eksploatacyjne są zależne od wielu czynników. m.in. są to: temperatura na zewnątrz, miejsce, w którym basen się znajduje oraz stopień zaizolowania basenu (pomiędzy ścianami i gruntem układa się warstwę izolacji). Decydujące jednak znaczenie odgrywa przykrywanie powierzchni lustra basenu w momencie jego nieużytkowania. Ogranicza to największe straty ciepła wynikające z parowania wody. Jako przykrycie stosuje się folie lub specjalne pokrywy.

Biorąc pod uwagę przeóżne czynniki, można jedynie w przyblizeniu określić jakie koszty będą dotyczyły użytkowania naszej pompy ciepła.

PRZYKŁAD: Koszty eksploatacji dla basenu o powierzchni lustra 30 m²

Przykładowo dla basenu o powierzchni 30 m² i głębokości 1,4 metra koszty miesięczne pracy pompy ciepła nie powinny przekroczyć 115 zł w miesiącach letnich. Niecka basenowa jest dobrze izolowana. Czas użytkowania basenu ok. 4 godzin dziennie. Przez resztę dnia jest przykrywany.

Możliwe jest obliczenie szacunkowego czasu podgrzania wody w basenie na podstawie równania:

 
gdzie:

 

P – moc grzewcza pompy ciepła PCWB 9,2kW w punkcie A15/W26 = 7,0 kW

ΔT – różnica temperatur na początku i końcu ogrzewania: 26°C - 15°C = 11 K

cw – ciepło właściwe wody (4,19 kJ/kg*K)

m – masa wody w basenie o powierzchni 30 m2 i głębokości 1,4 m = 30 * 1,4 * 1000 = 42000 kg

Uzyskano czas 85 godzin (ok. 3,5 dnia) z uwzględnieniem 10% strat cieplnych w trakcie pierwszego podgrzewania wody. Koszty podgrzania wody szacunkowo wyniosą: 85 h * 1,5 kW * 0,58 zł/kWh = 74 zł brutto.

24. Dlaczego i w jaki sposób stosowac chemię basenową?

Chemia basenowa jest niezbędna w utrzymaniu czystej wody. W wodzie stojącej panują korzystne warunki do rozwoju przeróżnych mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie czy glony, które w większości są zarazkami chorobotwórczymi wywołującymi liczne infekcje u osób kąpiących się. Szybkie namnażanie drobnoustrojów doprowadza do powstania osadów i zmętnień wody, z którymi nie poradzi sobie sama pompa filtrująca.

1) Regulacja pH

Warunkiem prawidłowej pielęgnacji wody basenowej jest regulacja pH. Wartość pH informuje nas o tym, czy woda jest kwaśna czy zasadowa. Ponadto, zachowanie jego wartości na optymalnym poziomie pozytywnie wpływa na działanie stosowanych środków dezynfekcyjnych.

Kontrolę odczynu wody powinno się przeprowadzać minimum raz w tygodniu. Idealne dla skóry pH mieści się w przedziale 7,0 – 7,4 i taki odczyn, obojętny (pH 7) lub lekko zasadowy (pH powyżej 7) powinna mieć woda w zbiorniku, jednak nie zawsze tak jest. Należy zwracać szczególną uwagę na pH wody podczas upałów, gdyż wtedy podwyższa się, natomiast w czasie deszczu ulega obniżeniu.

Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami, które oprócz oznaczenia kwasowości i zasadowości wody mogą wskazywać również poziom wolnego oraz całkowitego chloru, jak również alkaliczność i twardość wody. Dobrze sprawdzają się paski firmy interline 2w1. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie, a pojawią się na nim kolory. Następnie należy porównać je z tymi, które znajdują się na opakowaniu i poznać stężenie chloru i jonów wodorowych (czyli pH). To naprawdę szybki i łatwy sposób. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest elektroniczny miernik ph i chloru.

Gdy określiliśmy pH i stwierdziliśmy, że nie mieści się ono w pożądanym przedziale 7,0 – 7,4, należy użyć środków podnoszących lub obniżających pH.

Interline pH minus służy do obniżania współczynnika pH w wodzie basenowej z alkalicznego do idealnego zakresu 7,0 – 7,4. Natomiast  Interline pH plus działa odwrotnie – podwyższa pH do odpowiedniej wartości. Oba preparaty mają postać granulatu, który dawkuje się jako wodny roztwór, małymi porcjami w różnych miejscach basenu.

Jeśli wartość pH jest za niska (odczyn kwaśny) lub zbyt wysoka (odczyn zasadowy) wówczas mogą pojawić się następujące problemy:

pH zbyt niskie - korozja metali, atak na tynkowane fugi, pogorszenie flokowania
pH zbyt wysokie - swędzenie skóry, zmniejszenie działania dezynfekcji, pogorszenie flokowania, osady wapienne.

2) Dezynfekcja

Rozmnażające się mikroorganizmy są powodem mętności wody oraz odkładających się śliskich osadów na dnie basenu. Nawet najmniejsza ilość bakterii czy grzybów może wywołać zagrożenie dla skóry kąpiących się osób, dlatego środki dezynfekcyjne należy stosować już od momentu pierwszego napełnienia zbiornika.

Aktywny chlor niszczy bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Ponieważ chlor w naturze jest gazem, więc aby ułatwić jego stosowanie, zamknięto go w związku z substancjami pomocniczymi i dzięki temu w sprzedaży dostępne są granulaty i tabletki z chlorem. Pamiętaj, że zawsze należy stosować tabletki chlorowe poprzez specjalny dozownik - skimmer lub pływak. Natomiast granulat rozpuszczaj w wiadrze z wodą.

Przed pierwszym użyciem basenu użyj Chlor schock.

Chemię basenową należy stosować wieczorem.

3) Ochrona przed algami 

Algi (glony) to organizmy wielokomórkowe, którym do rozmnożenia się wystarczy kilka godzin. Z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne, które są źródłem zanieczyszczeń. To one są odpowiedzialne za śliską warstwę osadu na dnie i ścianach basenu. Chlorowanie w tym wypadku nie wystarcza. Z czasem algi uodparniają się na chlor i wtedy należy użyć preparatu Anty Algi.

25. Co to jest generator chloru?

Każdy, kto jest posiadaczem basenu ogrodowego wie, że woda bez dodawania chemii basenowej nie ma szans na pozostanie czystą i przejrzystą. Użytkowanie basenu w takim stanie jest nieprzyjemne, a co więcej - zagraża naszemu zdrowiu.


Dzięki generatorowi chloru nie musisz martwić się o czystość wody w swoim basenie ogrodowym. Uzyskasz ją bez stosowania dodatkowego chloru w postaci tabletek czy granulatu. Podczas procesu elektrolizy generator chloru przetwarza cząsteczki soli na cząsteczki chloru, które mają za zadanie eliminować wszelakiego rodzaju bakterie powodujące powstawanie glonów i zazielenienie wody.

Powyższe rozwiązanie lekkiego zasolenia oraz procesów wytwarzanych przez generator pozwala nam na utrzymanie wody w krystalicznej czystości bez dodawania jakiejkolwiek chemii basenowej co z pewnością zdecydowanie pomniejszy koszt utrzymania basenu.
W sprzedaży naszego sklepu oferowane są generatory do mniejszych i większych basenów. Można je podłączyć w obieg z niemalże z każdą pompą filtrującą wykluczając te najmniejsze.

26. Jaką pompę wybrać i jak dobrać do niej filtry?

Woda w zbiorniku krąży w zamkniętym układzie – przepływa jednym wężem do pompy (tam jest oczyszczana), a drugim wraca z powrotem do basenu. Zaleca się, aby pompa była włączona codziennie przez kilka godzin – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi. Pamiętaj! Pompa wymaga podłączenia do prądu, dlatego przed kąpielą upewnij się, że jest wyłączona. Każdy zbiornik rozporowy oraz stelażowy posiada odpowiednie otwory do mocowania pompy. Przy basenach dmuchanych nie ma takiej możliwości.

Nasza oferta obejmuje pompy z wkładem papierowym oraz pompy piaskowe. Czym one się różnią?

W skład pompy filtrującej z wkładem papierowym wchodzą dwa mechanizmy filtrujące. Należy je zamontować w dwóch otworach powłoki basenowej. Siatka na sitku zapobiega zaklinowaniu się większych zanieczyszczeń, a w konsekwencji uszkodzeniu pompy. Tradycyjne pompy wyposażone są także w wymienny papierowy filtr.

Wybór pompy zależy od wielkości basenu, jaki posiadasz. Do tych większych konieczne będą te o dużej wydajności. Jeśli masz pompę o większej wydajności, a chcesz ją podłączyć do zbiornika, który takiej nie wymaga, skorzystaj z adapterów. Tabelka poniżej pomoże Ci dopasować odpowiednie urządzenie do twojego zbiornika oraz podpowie, w jaki filtr należy się zaopatrzyć.

Numer kat.
pompy

Wydajność
(litry/godz.)

Kompatybilny
basen (wymiar w cm)

Filtr

Wąż

28602

1250

244

Typ H

29059

śr. 32 mm

28604GS

2271

244, 305, 366

Typ A

29059
śr.32 mm

28638GS

3407

457, 488

Typ A

29059
śr.32 mm

28636

5678

549

Typ A

29060
śr.38 mm

 

Pompa piaskowa jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebuje do funkcjonowania papierowego wkładu, ale piasku. Używaj jedynie piasku kwarcowego lub szkliwa. Wielkość ziarna od 0.4 do 0.8 mm.

 

Numer
pompy

Wydajność
(litry/godz.)

Kompatybilny basen
(wymiar w cm)

Wąż

Zalecana pojemność basenu (litry)

Zalecana ilość piasku kwarcowego/szklanego

28644

4000

Ultra Frame prostokątne 549 x 274
Okrągłe 488

29060
śr.38 mm

 10.600 - 31.800  

  12 kg  / 8,5 kg 

28646

6000

Ultra Frame prostokątne i owalne
732 x 366

  15.140 - 48.400   23 kg / 16 kg 

28648

8000

Ultra Frame okrągłe 975 x 488
Prostokątne 732 x 366

 20.800 - 65.100   35 kg  / 25 kg 

28652

10000

--------------

 49.200 - 98.400    55 kg  / 38 kg 

27. Jakich urządzeń użyć do czyszczenia basenu?

Aby pozbyć się zanieczyszczeń, które zdążyły już opaść na dno basenu, trzeba skorzystać ze specjalnego odkurzacza. Dostępne są także zestawy czyszczące z siatką do zbierania zabrudzeń z powierzchni wody oraz szczotki. Możesz skompletować swój zestaw z siatką lub szczotką do wyboru.

Kij aluminiowy Intex

Siatka Intex

Szczotka Intex

29054 - 2,39 m 

29050

29052

29055 – 2,79 m 

29051

29053

Możesz też wybrać zestaw czyszczący skompletowany przez producentów. Podstawowe zestawy składają się z aluminiowego, teleskopowego kija oraz siatki i szczotki do czyszczenia dna i ścian basenu. Mamy także różne końcówki odkurzaczy, które można podłączyć do węża ogrodowego oraz takie, które przez skimmer łącza się z pompą filtrującą. Są także modele wyposażone w specjalne pojemniki na zebrane zanieczyszczenia. Korzystanie z odkurzacza nie wymaga opróżniania basenu. Zabrudzenia, które „podbije” z dna odkurzacz, zostaną wciągnięte przez pompę. Sama pompa nie byłaby w stanie ich zebrać. 

28. W jaki sposób dobrać odpowiednie urządzenie solarne do basenu?

 

Pojemność

Mata (mała)

Kula

Mata

Panel Board

 

 

Solar zwembadverwarming: Mat M

Zwembadverwarming: Solar bol Zwembadverwarming Solar Board

Zwembadverwarming: Solar board

Maksymalna pojemność wody w basenie przy1 sztuce                

3.850 litrów

7.000 litrów 6.000 litrów 12.000 litrów

Maksymalna pojemność wody przy 2 sztukach

6.850 litrów

14.000 litrów 12.000 litrów

24.000 litrów

Maksymalna pojemność wody przy 3 sztukach

14.150 litrów

21.000 litrów 18.000 litrów

36.000 litrów

Minimalna wydajność pompy

1.250 l/h

2.000 l/h 4.000 l/h

 4.500 l/h

Maksymalna wydajność pompy

5.678 l/h

20.000 l/h 20.000 l/h

20.000 l/h

 

Rozmiar

       Pojemność  

Mata (mała)

Kula

Mata

Panel Board

Intex easy set pool

 

Solar zwembadverwarming: Mat M

Zwembadverwarming: Solar bol Zwembadverwarming Solar Board

Zwembadverwarming: Solar board

                    Ø 183                     

              886 litrów                

1x

-

 -

Ø 244

2.419 litrów

1x

1x -

 -

Ø 305

3.853 litrów

1x 

 1x  1x

 1x

Ø 366 x 76

5.621 litrów

2x 

1x   1x

 1x

Ø 396 x 84

7.290 litrów

2x 

2x   2x

 1x

Ø 457 x 122     

14.146 litrów

4x 

2x   2x

 1x

 

 

Rozmiar

Pojemność

Mata (mała)

Kula

Mata

Panel Board

Intex metal frame pool rond  

Solar zwembadverwarming: Mat M

Zwembadverwarming: Solar bol Zwembadverwarming Solar Board

Zwembadverwarming: Solar board

Ø 305

4.485 litrów

2x

1x 1x

1x

Ø 366

 6.503 litrów  

2x

1x 2x

1x

Ø 457 x 84

11.325 litrów

3x

2x 2x

1x

 Ø 457 x 107

14.614 litrów

4x

2x  2x

2x

Ø 549 x 122

24.311 litrów 

-

3x -

3x

220 x 150

1.662 litrów

1x 

 1x 1x

 1x

260 x 160

2.282 litrów

1x 

 1x 1x

 1x

300 x 200

3.834 litrów

1x 

 1x 1x

 1x

450 x 220

7.127 litrów

2x 

1x 2x

 1x

 

 

Rozmiar

Pojemność

Mata (mała)

Kula

Mata

Panel Board

Intex metal frame pool rond  

Solar zwembadverwarming: Mat M

Zwembadverwarming: Solar bol Zwembadverwarming Solar Board

Zwembadverwarming: Solar board

549 x 305

12.422 litrów

3x

2x lub 3x 2x

1x 

610 x 366

16.628 litrów

4x

3x 3x

2x 

 

 

Rozmiar

Pojemność

Mata (mała)

Kula

Mata

Panel Board

Intex prism frame pool  

Solar zwembadverwarming: Mat M

Zwembadverwarming: Solar bol Zwembadverwarming Solar Board

Zwembadverwarming: Solar board

400 x 200

6.836 litrów

2x

1x 1x lub 2x

1x

488 x 244

10.874 litrów

3x

2x 2x

1x

 

 

 

Rozmiar

Pojemność

Mata (mała)

Kula

Mata

Panel Board

Intex ultra frame pool  

Solar zwembadverwarming: Mat M

Zwembadverwarming: Solar bol Zwembadverwarming Solar Board

Zwembadverwarming: Solar board

549 x 274

17.203 litrów 

5x

3x 3x

2x

732 x 366

31.805 litrów

-

3x -

 3x

975 x 488

31.805 litrów 

-

- -

 5x

Ø 427

12.706 litrów

3x

2x 2x lub 3x

 1x lub 2x

Ø 488

19.156 litrów

5x

3x 3x

 2x

Ø 549

26.243 litrów

-

3x -

 3x

 

 

 

Rozmiar

Pojemność

Mata (mała)

Kula

Mata

Panel Board

Intex Graphite Panel Pool  

Solar zwembadverwarming: Mat M

Zwembadverwarming: Solar bol Zwembadverwarming Solar Board

Zwembadverwarming: Solar board

Ø 478

16.805 liter

4x

3x 3x

2x