• Kategorie
  • Parametry
  • CHEMIA BASENOWA

Chemia basenowa

Chemia basenowa jest niezbędna w utrzymaniu czystej wody. W wodzie stojącej panują korzystne warunki do rozwoju przeróżnych mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie czy glony, które w większości są zarazkami chorobotwórczymi wywołującymi liczne infekcje u osób kąpiących się. 

Warunkiem prawidłowej pielęgnacji wody basenowej jest regulacja pH. Wartość pH informuje nas o tym, czy woda jest kwaśna czy zasadowa. Ponadto, zachowanie jego wartości na optymalnym poziomie pozytywnie wpływa na działanie stosowanych środków dezynfekcyjnych..

Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami, które oprócz oznaczenia kwasowości i zasadowości wody mogą wskazywać również poziom wolnego oraz całkowitego chloru, jak również alkaliczność i twardość wody. Dobrze sprawdzają się paski firmy interline 2w1. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie, a pojawią się na nim kolory. Następnie należy porównać je z tymi, które znajdują się na opakowaniu i poznać stężenie chloru i jonów wodorowych (czyli pH). To naprawdę szybki i łatwy sposób. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest elektroniczny miernik ph i chloru.

Gdy określiliśmy pH i stwierdziliśmy, że nie mieści się ono w pożądanym przedziale 7,0 – 7,4, należy użyć środków podnoszących lub obniżających pH.

Interline pH minus służy do obniżania współczynnika pH w wodzie basenowej z alkalicznego do idealnego zakresu 7,0 – 7,4. Natomiast Interline pH plus działa odwrotnie – podwyższa pH do odpowiedniej wartości. Oba preparaty mają postać granulatu, który dawkuje się jako wodny roztwór, małymi porcjami w różnych miejscach basenu.

Nawet najmniejsza ilość bakterii czy grzybów może wywołać zagrożenie dla skóry kąpiących się osób, dlatego należy stosować środki dezynfekcyjne już od momentu pierwszego napełnienia zbiornika.

Aktywny chlor niszczy bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Ponieważ chlor w naturze jest gazem, więc aby ułatwić jego stosowanie, zamknięto go w związku z substancjami pomocniczymi i dzięki temu w sprzedaży dostępne są granulaty i tabletki z chlorem. Pamiętaj, że zawsze należy stosować tabletki chlorowe poprzez specjalny dozownik - skimmer lub pływak. Natomiast granulat rozpuszczaj w wiadrze z wodą.

Przed pierwszym użyciem basenu użyj chlor szok.

Chemię basenową należy stosować wieczorem.

W twoim basenie mogą pojawić się algi. Algi (glony) to organizmy wielokomórkowe, którym do rozmnożenia się wystarczy kilka godzin. Z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne, które są źródłem zanieczyszczeń. To one są odpowiedzialne za śliską warstwę osadu na dnie i ścianach basenu. Chlorowanie w tym wypadku nie wystarcza. Z czasem algi uodparniają się na chlor i wtedy należy użyć preparatu Anty Algi.