Jak sobie poradzić z basenem ogrodowym w zimę

Często po zakupie basenu zastanawiamy się w okresie zimowym co zrobić żeby przedłużyć żywot naszego basenu nie składając go na zimę. Właściwie każdy basen stelażowy, podziemny, stalowy można pozostawić na okres zimy. Jest wiele praktyk zabezpieczania basenu. Każdy próbuje na swoj sposób. Jedni spószczają wodę, inni pozostawiają i przykrywają.

Najwłasciwszą praktyką jest pozostawienie wody poniżej lini skimmera. Dla tych co nie wiedzą do czego służy skimmer. Plastikowy koszyk który podłaczony jest do pompy filtrującej za pompcą węży przymocowanych do ścianek basenu. Skimmer zawiesza się na rancie basenu. Skimmer służy do zbierania wszelkich nieczystości które pływają na powierzchni wody. Już wyjaśniliśmy sobie rolę skimmer w basenie ogrodowym więc przejdzmy do wody która pozostanie na cały sezon w basenie. Po skuczszeniu wody do określonej wysokości należy wymontowac pompę filtrującą. W miejsca wlotu i wylotu zakręcamy otwory dołaczonymi do pompy. Pompę filtrującą osuszamy wyjmujemy filtr i przechowujemy w suchym miejscu.

Do wody w basenie należy wlać anty alg. Dla wyjaśnienia anty alg czyli prościej antyglon jest środkiem zapobiegającym powstawaniu glonu. Ilość jaka musimy wlać jest uzalezniona od wielkości basenu. Ja z reguły do basenu o rozmiarze 450x220 cm wlewam 1 całą butelkę a następnie co 3 miesiące pół butelki. Jak zaleję to do basenu daję specjalne pływaki Gre w ilości 10 sztuk przymocowuje za pomocą sznurków do stelaża basenu. Kolejnym krokiem to pokrywa zimowa niestety Intex nie produkuje takich pokryw więc zastapiłam ją pokrywą zimową Gre. Pokrywa sprawdza się idealnie ponieważ mam dodatkowy sznurek którym reguluje się odpowiedni naciąg pokrywy. To by było na tyle co do przygotowania. Dodatkowo można zabezpieczyć nózki stelażą przed warunkami atmosferycznymi. W maju zabieram się do czyszczenia basenu nie wylewam starej wody ponieważ mróz zabija wszelkie bakterie i zarazki. Na koniec wlać płyn zimowy niezbędny by przezimowac basen.

W pierwszej kolejnośći myję ścianki  a następnie całą powłokę w środku. Wlewam poraz kolejny anty alg w dawce szokowej. Montuję pompę filtrującą i zaczynam całą procedurę doprowadzenia wody do ponownego używania. Życzę kolejnego fajnego sezonu z basenem ogrodowym dla was dzieciaków i wszystkich ktorzy kochają wodę tak jak my.:)