Basen ogrodowy jest niezbędny gdy masz ogród podczas lata. Uwielbiamy baseny w ogrodzie zwłaszcza te najwieksze baseny stelażowe. Posiadanie basenu niesie za spobą różne obowiązki. Woda w basenie wymaga szczególnej pielegnacji. By temu sprostać musimy zaopatrzyć ją w specjalne środki do dezynfekcji, oraz wykonać pomiary i korygowac Ph wody. Tylko krystaliczna woda zapewni nam bezpieczną kąpiel.

Dlaczego wartość ph wody jest tak ważna ?

Wartość Ph wody w basenie przy jej skutecznym uzdatnianiu powinna mieścić się w zakresie 7,2 - 7,6 i powinna być sprawdzana przynajmniej raz w tygodniu za pomocą testera. Prawidłowa wartość pH nie tylko zapobiega uszkodzeniom materiałów, z których wykonany jest basen i jego wyposażenie (patrz wykres), ale też gwarantuje komfort osób kąpiacych się. Utrzymywanie odczynu wody na właściwym poziomie zapobiega także nadmiernemu zużyciu środków dezynfekcyjnych, gdyż ich skuteczność znacząco maleje przy wyższym poziomie pH.


alt


Jak mierzyć Ph wody w basenie ?

Pomiar ph wody basenowej możemy wykonać za pompcą : testu kropelkowego, pasków testowych, elektronicznych mierników Ph. Paski testowy to jeden z tańszych metod, zakupując zestaw startowy otrzymasz go w zestawie. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie basenowej przez kilka sekund. Następnie wyciągnąć odczekać 5 sekund i przyłożyć go do skali zrobić odczyt. Cena pasków waha się od 20-100 zł. Wpływ ma ilość pasków, producent, oraz dodatkowe wartości pomiarowe pasków. Tester PH kropelkowy z reguły jest połączony z pomiarem chloru w basenie. Tester w zestawie ma pojemnik ze skalą, oraz dołączone 2 buteleczki. Wodę z basenu należy wlać do odpowiedniego poziomu zaznaczonego na skali, następnie dodać kilka kropli roztworu do próbki i wstrząsnąć. Określony kolor na skali pokaże nam poziom Ph. Test kropelkowy jest droższy od testów paskowych. Mierniki elektroniczne do pomiaru Ph są najdroższym urządzeniem. Wymaga jednorazowej kalibracji jest dokładny i prosty w obsłudze. Miernik wymaga baterii.

Jak obniżyć lub podnieść poziom PH ?

Często zostanawiasz się jak podnieś lub obniżyć poziom Ph, i jakie właściwe powinno być. Problem ten jest bardzo prosty do rozwiązania wystarczy użyć  ph plus, lub ph minus, które wykorzystuje się we wszystkich basenach bez względu na wielkość. Podwyższenie czy obniżenie to łatwy proces, który nie sprawi większych trudności. Na wartość Ph mają przede wszystkim takie czynniki jak deszcz, upały, zmiana częsta pogody, ilość osób, która się kąpie, oraz stosowane kremy czy olejki na skórze. Ph plus i ph minus stosujemy zgodnie z opisem na etykiecie producenta. Granulat stosujemy na wieczór przy włączonej pompie. Filtrujemy parę godziń i robimy pomiar. Jeżeli Ph nadal jest nieprawidłowe ponawiamy czynność.