Jak zbudować basen ogrodowy

Chcesz uatrakcyjnić swój ogród i zastanawiasz się nad zbudowaniem basenu? Obecnie na rynku jest szeroki wybór gotowych basenów ogrodowych. Można je zakupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Możemy wybrać spośród wielu rozmiarów, kształtów i kolorów. Łatwo dopasować je do każdego ogrodu. Jeśli wolimy sami zająć się budową basenu, musimy stanąć przed ważnymi wyborami.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zastanowić się nad kształtem i wielkością basenu. Ważny jest również materiał, z jakiego zostanie wykonany.

Wielkość basenu w ogrodzie

Zazwyczaj niecki basenowe mają wymiary 6-10 m x 3-5 m. Zastanów się, ile masz miejsca. Pamiętaj, że im większy basen, tym większe koszty filtrowania wody. Koszty środków chemicznych. To również inne wydatki eksploatacyjne. Największym kosztem będzie ogrzewanie wody. Na zabawę i pływanie wystarczą baseny o głębokości 1,5 m. Aby można było do niego skakać, musi być głęboki na 2,4 m. Jest to absolutne minimum.

Sprawdzanie gruntu pod basen

Aby dobrze wykonać budowę, należy sprawdzić poziom wód gruntowych. Nie powinien być on zbyt wysoki. Woda zwiększa objętość gruntu. Jeśli opróżnimy nieckę z wody, parcie zamarzniętego gruntu może ją zniszczyć.

Budowa basenu

Należy wykonać duży i głęboki wykop pod basen. Zastanów się, co zrobisz z ziemią z wykopów. Powinniśmy zabezpieczyć wykop na czas montażu, jeśli grunt się osypuje.

Materiał do wykonania

Baseny są zbudowane z takich materiałów jak: bloczki betonowe, żelbet, tworzywa sztuczne,  stal, drewno. Niecki murowane lub żelbetowe mogą mieć dowolny kształt i nachylenie dna. Są też najwytrzymalsze. Niecki z tworzywa sztucznego mogą być owalne. Często mają dodatkową powłokę wzmacniającą. Są łatwe do czyszczenia. Zrobione z PCW lub folii poliestrowej. Drewniane niecki mają kształt prostokąta, kwadratu lub wielokąta. Muszą być zabezpieczone przed wilgocią wodoodporną sklejką. Ten materiał ma dużą wytrzymałość ciśnieniową. Wnętrze niecki trzeba wyłożyć folią wodoszczelną. Niecka stalowa jest zbudowana z blachy stalowej ocynkowanej. W arkuszach blachy są otwory potrzebne do instalacji.

Wykończenie basenu płytkami lub folią

Płytek ceramicznych używa się do wykończenia niecek betonowych. To najpiękniejsze rozwiązanie, ale tez najdroższe. Mają przeróżne kształty, wzory i kolory. Basen z takim wykończeniem należy opróżnić z wody na zimę. Folię stosuję się do niecek drewnianych i stalowych. Po kilku lub kilkunastu latach trzeba ją wymienić na nową.