Filtr piaskowy zapewnia, że wszystkie zanieczyszczenia, które są większe od ziarna piasku zostają przefiltrowane (np. owady, trawa, liście i nasiona). Zaletą filtra piaskowego jest to, że wyłapuje każde "zabrudzenie" większe od ziarna piasku. Dodatkowo piasek w filtrze wymaga wymiany zaledwie raz na 3 lata, podczas gdy zwykły filtr trzeba wymieniać kilka razy w jednym sezonie.
Czyszczenie filtra piaskowego jest niezwykle ważne. Jest to czynność, która musi być wykonywana regularnie. Dzięki płukaniu fitra piaskowego możemy się cieszyć czystą wodą w basenie pozbawioną nie tylko zanieczyszczeń oraz z nadmiaru chemii basenowej lub związków żelaza.

Płukanie fitra piaskowego należy wykonywać raz na 7-14 dni, jest to niezwykle ważne. Płukanie raz na miesiąc lub rzadziej wpływa na pogorszenie jakości wkładu fitrującego, a także pogorszenie parametrów wody.

Funkcje na zaworze pompy piaskowej
1. Filtrowanie
Filtrowanie to najczęściej stosowany tryb pracy pompy piaskowej. Woda przepływa przez filtra, a następnie powraca już czysta do basenu. Wszystkie zanieczyszczenia, które są w wodzie basenowej powinny być odfiltrowane. Po 7 albo 10 dniach fitracji należy wykonać płukanie wsteczne fitra.

2. Płukanie wsteczne filtra
Bardzo ważne jest wyłączenie pompy, a następnie trzeba przestawić rączkę w pozycji odwrotnej niż fitrowanie. Woda, która przepływa przez filtr w odwrotną stronę sprawia, że cały brud, który gromadzi się w filtrze wypłukiwany jest do kanalizacji.

3. Płukanie
Po zakończeniu płukaniu wstecznym filtra trzeba przeprowadzić wypłukiwanie (inaczej określane układaniem złoża). Płukanie ma za zadanie przywrócić prawidłowe ułożenie piasku w filtrze piaskowym.  Pozostałe resztki po płukaniu filtra powinny trafić tylko i wyłącznie do kanalizacji.
Po pozostawieniu instalacji filtrującej w trybie wypłukiwania na 30 sekund (po uprzednim przeprowadzaniu płukania wstecznego) można ponownie uruchomić filtr piaskowy.

4. Opróżnianie basenu/ odkurzanie
Jeżeli chcemy całkowicie opróźnić basen lub go wyczyścić przy użyciu odkurzacza to można to zrobić z ominięciem filtra. Wówczas należy ustawić tą pozycję.

5. Cyrkulacja
Cyrkulacja, czyli wprawienie wody w ruch bez filtrowania. Ta funkcja jest używana stosunkowo rzadko.
To pozycja używania na potrzeby krażenia wody jedynie w pompie, z pominięciem filtra. W trybie tym pompa zużywa mniejszą ilość energii elektrycznej, z zachowaniem cyrkulacji wody, przez co dodawanie chloru nie zostaje zakłócone. 

6. Zamknięte
Jeśli ustawimy tą funkcję wówczas woda nie przepływa przez zawór, a tym samym przez sam filtr.
Zamknięcie należy stosować wyłącznie w czasie przeprowadzania prac konserwacyjnych. Nigdy nie należy stosować powyższych ustawień przy włączonej instalacji.

Okres zimowy
Jeśli zakończył się sezon basenowy i rozpoczyna się zima to wówczas powinniśmy ustawić zawór w pozycji pośredniej. W tej pozycji tarcza zaworu jest podniesiona i nie ma możliwości aby przymarzła wewnątrz.

W skrócie - funkcje na zaworze 6-drogowym:
1. filtrowanie- ustawiamy tą pozycja powinna być ustawiona podczas normalnej filtracji
2. płukanie filtra- płukanie wsteczne filtra powinno trwać ok. 2-3 minuty, brudna woda wpada wówczas do kanalizacji
3. układanie filtra/złoża- po płukaniu wstecznym filtra należy zrobić tzw. układanie złoża przez 15-30 sek., woda wypływa do kanalizacji
4. wylewanie- używane gdy chcemy odkurzać basen/wylać wodę z niego (z ominięciem filtra)
5. cyrkulacja- używane najczęściej w celu odpowietrzenia instalacji lub przy zalewaniu pompy
6. zamknięte- zamknięty przepływ przez filtr i zawór

Jak przepłukać filtr?-krok po kroku

  1. wyłącz pompę - wszystkie czynności związane z przełączaniem zaworów rób przy wyłączonej pompie!
  2. ustaw zawór 6-drogowy w pozycji: płukanie filtra (backwash),
  3. włącz pompę na 2-3 minuty - w tym czasie brudna woda wylatuje do kanalizacji,
  4. wyłącz pompę,
  5. ustaw zawór 6-drogowy w pozycji: układanie filtra (rinse),
  6. włącz pompę na 15 sekund,
  7. wyłącz pompę,
  8. ustaw zawór 6-drogowy w pozycji: filtrowanie (filter),
  9. włącz pompę,
  10. sprawdź poziom wody w basenie i dolej jeśli będzie to konieczne.

Poniżej dołączamy filmik z instrukcją płukania filtra piaskowego.