Jak zrobić basen ogrodowy?

Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo ofert gotowych basenów ogrodowych. Jeśli nie chcemy samodzielnie budować basenu, możemy go kupić w sklepie. Aby go rozłożyć, należy postępować według instrukcji. Pomocne są również filmy instruktażowe umieszczone w Internecie.  Rozłożenie takiego basenu jest bardzo łatwe i mało czasochłonne.

Basen budowany z bloczków betonowych

Gdy decydujemy się na budowę basenu od zera, warto zatrudnić fachowców. Samodzielna budowa basenu wymaga przygotowania. W pierwszej kolejności należy wykonać wykop. W wykopie robimy podsypkę żwirową i siatkę zbrojeniową na dnie. Dopiero teraz można murować nieckę z bloczków. Pozostaw miejsce na słupy zbrojeniowe. Gdy niecka jest już wymurowana, trzeba ją otynkować na zewnątrz. Następny krok to osadzenie elementów takich jak np. skimmer. Później wykonanie instalacji basenu. Nieckę okłada się w środku specjalną wykładziną. Krawędzie okładamy listwami, a do nich mocujemy folię. Na koniec montujemy elementy: reflektory, skimmery itd. Potem zostanie już tylko obudowa basenu. Najczęściej jest to drewno.

Basen z gotową niecką

Pierwszym krokiem jest wykonanie wykopu pod nieckę. Można użyć koparki lub zrobić to ręcznie. Dno należy zagęścić i utwardzić.  Na tym gruncie montujemy szkielet basenu. Ściany należy obić wodoodporną sklejką. Następnie obija się ściany płytami. Dno jest znów zagęszczane i wykładane matami izolującymi. Układamy folię z PVC. Na koniec montujemy oświetlenie, pompy itd.  w ten sposób można basen napełniać wodą.