Pierwszym krokiem, który jest istotną kwestią w dbaniu o basen jest oczywiście zadbanie o jego podłoże, które dla swojego doba musi być wyrównane i oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń , które mogą spowodować niszczenie się dna, a dodatkowo możemy podłoże odizolować od basenu np. matami pod basen.

Ważna jest też lokalizacja, która powinna być dobrana odpowiednio, m.in. basen nie powinien być umiejscowiony pod drzewami gdyż możemy spodziewać się zanieczyszczeń w basenie i tutaj z pomocą przychodzi nam pokrywa na basen, która będzie zabezpieczać przed zanieczyszczeniami pod nasza nieobecność. Basen powinien mieć też swoje stałe miejsce gdyż po napełnieni go wodą basen może być na tyle ciężki, że próby przesunięcia narażą go na uszkodzenia.

Kolejnym krokiem jest zakup pokrywy na basen, która w czasie nieużytkowania będzie osłaniać basen przed zanieczyszczeniami, które będą usiłować dostać się do wody.

Oczyszczanie wody to klucz do sukcesu – dostępne na rynku chemikalia pozwolą na to żeby woda była bajecznie przeźroczysta przez cały okres użytkowania, a  w szczególności zadba o to pompa i podbierak do zbierania zanieczyszczeń czy pływak z chlorem, który rozpyli równomiernie chlor. Należy pamiętać tez o dbaniu o dno basenu i tutaj odkurzacz ręczny lub samojezdny poradzi sobie bez żadnego problemu.

Dodatkowo warto wyposażyć się w takie rzeczy jak antyglon, który nie dopuści do zielenienia się wody.

Przydatne będą też płyny Ph+, Ph- oraz paski do ich mierzenia.

Bardzo istotne jest też dbanie o basen zimą w zależności od rodzaju. Jeśli mamy baseny nadające się głównie na sezon letni, to dobrze byłoby na zimę schować je żebyśmy mogli się nimi cieszyć przez kilka lat. Natomiast jeśli posiadamy baseny całoroczne, to powinniśmy się wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które będą chronić nasz basen cały rok. Jest to oczywiście pokrywa na zimę, pompa i pływaki na zimę, które będą chronić basen przed zniszczeniami.